سوالات متداول

 • چه نوع رادیوگرافی هایی از دندان گرفته می شود؟

جهت بررسی ناحیه فک و صورت، انواع مختلفی از رادیوگرافی تهیه می‌گردند. برخی از آنها یک یا چند دندان و ریشه آنها را نشان می‌دهند
( رادیوگرافی پری اپیکال) و برخی دیگر برای بررسی تاج دندانهای بالا و پایین در کنار هم استفاده می‌شوند( رادیوگرافی بایت وینگ). نوع دیگری از رادیوگرافی کلیه دندانها و ساختارهای اطرافشان را نشان می‌دهند. این رادیوگرافی‌ها، پانورامیک نام دارند، و نیاز به میزان اشعه بسیار کمی دارند. در صورت نیاز به بررسی استخوان‌های ناحیه، از سایر انواع تصاویر نیز استفاده می‌شود. یکسری از رادیوگرافی های خارج دهانی است که برای درمان های ارتودنسی،زیبائی صورت، بینی و همچنین بررسی سینوسها انجام می شود. دستگاههای جدید تصویر برداری، تصاویر را به صورت دیجیتال و الکترونیک تهیه می‌کنند که نیاز به اشعه کمتری دارد. در این حالت، تصاویر به جای فیلم‌های سنتی، بر روی کامپیوتر نمایش داده می‌شود. سی تی اسکن تخصصی دندان(CBCT)، جهت ارزیابی وضعیت استخوان قبل و بعد از درمان ایمپلنت، بررسی نهفتگی های دندانی، سینوزیت و تعیین گسترش ضایعات به کار میرود.

 • چرا من به رادیوگرافی نیاز دارم؟

یکی از دلایل نیاز به رادیوگرافی، تشخیص پوسیدگی‌های اولیه بین دندانی است که ممکن است در معاینات کلینیکی از دید دندانپزشک پنهان بماند. گاهی اوقات، دندان در ظاهر سالم به نظر می‌رسد، ولی دندانپزشک با استفاده از رادیوگرافی می‌تواند پوسیدگی‌ها را تشخیص دهد. هم چنین،تشخیص وضعیت استخوان نگهدارنده دندان، ریشه دندان و دندان‌های نهفته از جمله حالاتی است که نیاز به تهیه رادیوگرافی دارند.البته گاهی بیماران برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه می کنند که دندانپزشک می تواند وضعیت دندانی بیمار را Follow up کند و درواقع وضعیت دندان از نظر پوسیدگی،وضعیت لثه و… را مقایسه کند که بایستی رادیوگرافی قدیمی و جدید موجود باشد تا این دو مقایسه شوند که در رادیولوژی دکترعابسی ،گزینه آرشیو تصاویر وجود دارد که در این سایت برای هر بیمار بطور اختصاصی و محرمانه بایگانی می شود و بیمار با استفاده ازکد مخصوص که به او داده می شود می تواند به تصاویر خود دسترسی پیدا کند.

 • چرا با وجود اینکه من مرتبه گذشته که به دندانپزشکی مراجعه کرده ام رادیوگرافی گرفته ام این بار نیز دندانپزشک درخواست رادیوگرافی نموده است؟

به چند دلیل: یکی اینکه با توجه به اینکه چه مدت از تهیه رادیوگرافی قبلی گذشته است، ممکن است در این فاصله شرایط دندانها، لثه و یا سایر نواحی دهان شما تغییر کرده باشد. دوم اینکه ممکن است این بار نیاز به نوع متفاوتی از رادیوگرافی داشته باشید. به عنوان مثال انواع مختلفی از رادیوگرافی های داخل دهانی بسته به نیاز درمانی شما برای مشاهده تاج دندان و یا استخوانهای اطراف قابل تهیه اند. رادیوگرافی های خارج دهانی نیز به همین ترتیب بسته به شرایط موجود قابل استفاده می باشند.سایر عوامل موثر بر تصمیم دندانپزشک می تواند شامل بهداشت دهان و دندان، سن بیمار، سابقه بیماری های عمومی و … باشد. به عنوان مثال در شرایطی که بهداشت دهان و دندان به طور کامل رعایت نشده باشد، احتمال بروز پوسیدگی های جدید و یا بیماری های لثه در فواصل چک آپ ها بیشتر است که می تواند فاصله بین معاینات رادیوگرافیک را بین ۶ تا ۱۲ ماه تغییر دهد. همچنین در برخی بیماری های عمومی بدن، و یا مصرف برخی داروها، احتمال بروز بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و … بیشتر می شود که بر اساس همه این شرایط ، دندانپزشک شما تصمیم به تهیه رادیوگرافی خواهد کرد.

 • تخصص رادیولوژی دندان ، دهان، فک و صورت چیست ؟

تخصص رادیولوژی دندان ، دهان، فک و صورت یکی از ۱۰ تخصص رشته دندانپزشکی است که مرتبط با انجام و تفسیر تصاویر تشخیصی ناحیه فک و صورت، دندان ها، دهان و ساختار های اطراف آن ها می باشد. این رشته تخصصی در سال ۱۹۹۹ به دلیل شناخت اهمیت آن در راستای ارتقای سطح سلامت دهان و دندان توسط انجمن دندانپزشکان آمریکا مورد تایید قرار گرفت. دوره تخصص مذکور در ایران یک دوره سه ساله است که محتوای آن آموزش پیشرفته از انجام تا تفسیر تصاویر تشخیصی ناحیه فکی- صورتی، دندان ها، دهان و ساختار های اطراف آن می باشد. رادیولوژیست دهان، فک وصورت در صورت قبولی در امتحان سراسری دانشنامه تخصصی موفق به کسب مدرک بورد تخصصی خواهد شد و متخصص در ایران،دراین رشته ابتدا دندانپزشک عمومی بودند و بعد از انجام آزمون های تخصصی، یک دوره سه ساله تخصص را گذرانده اند.

 • برای حفاظت از کلیشه های رادیوگرافی به چه نکاتی باید توجه داشت؟

از قرار دادن کلیشه ها در معرض نور شدید، حرارت و رطوبت خودداری نمایید. قرار دادن کلیشه ها در محیط های گرم یا مرطوب( مثلا قرار دادن کلیشه در خودروی دربسته) باعث افت شدید کیفیت تصویر می گردد. همچنین خود تصویردیجیتال در سایت رادیولوژی دکتر عابسی آرشیو می شود ویا به درخواست بیمار به شماره اش تلگرام یا واتس آپ می گردد.

 • اشعه X چه تاثیری بر بدن دارد و آیا بروز این عوارض به میزان اشعه دریافتی بستگی دارد؟

اشعه X و به طور کلی همه انواع رادیاسیون یونیزاسیون می توانند در مقادیر بالا تاثیرات مخربی بر بافت های مختلف بدن داشته باشند. اما این تاثیرات کاملا به میزان رادیاسیون دریافتی وابسته است. به عنوان مثال، رادیاسیون در مقادیر بسیار بالا در پزشکی هسته ای برای از بین بردن تومور های بدخیم استفاده می شود. یعنی قادر به کشتن سلول های زنده می باشد. در رادیولوژی دهان، فک و صورت ، از مقادیر بسیار اندک اشعه X استفاده می شود که همین میزان اندک نیز در دستگاه های جدید و پیشرفته دیجیتال باز هم کاهش یافته است. به این ترتیب، میزان اشعه ای که شما جهت تهیه رادیوگرافی های دندانی دریافت می نمایید به میزان قابل توجهی پایین تر از محدوده های مجاز تعریف شده می باشد.

 • آیا پس از انجام رادیوگرافی باید از مجاورت افراد دوری کرد ؟

خیر. اثرات اشعه ایکس در معاینات رادیوگرافیک دندانپزشکی محدود به همان زمان تصویربرداری است و تشعشعی از بدن بیمار بعد از پایان یافتن معاینه رادیوگرافیک ساطع نمی شود. بنابراین نیازی به دوری از خردسالان نیست. همچنین مانعی در شیردهی مادران باردار بعد از انجام رادیوگرافی وجود ندارد.

 • آیا از خانم های باردار میتوان رادیوگرافی تهیه کرد ؟

میزان اشعه ناشی از رادیولوژی گرافی دندان بسیار ناچیز است و انجام رادیوگرافی داخل دهانی در مراکز تخصصی رادیولوژی دندانپزشکی که مجهز به دستگاههای پیشرفته دیجیتال و وسایل محافظ اشعه برای بیمار نظیر گلوبند سربی، پیش بند سربی می باشد،در حداقل مقدار ممکن بلامانع است.(حداکثر ۲ عدد)

 • آیا آمادگی خاصی قبل از رادیوگرافی لازم است ؟

بیمارن قبل از انجام رادیوگرافی های دندانی باید نکات زیر را رعایت فرمایند:

– دندانهای متحرک باید از دهان خارج گردد.

– بیماران خانم در صورت باردار بودن باید به تکنسین اطلاع دهند.

– در هنگام ورود به اطاق رادیوگرافی گوشی همراه باید خاموش گردد.

– برای رادیوگرافی های خارج دهانی ،  عینک ، گردن بند ، گوشواره ، کلیپس مو ، گیره سر ، گیره روسری ، piercing بینی باید در آورده شوند.

-برای کودکان عزیز،بهترین موقع رادیوگرافی اول وقت می باشد،بطوریکه کاملا سرحال باشد و خواب آلود نباشد.به عبارت دیگر بهترین موقع برای انجام رادیوگرافی بعد از استراحت کودک است بطوریکه کاملا سرحال و حرف گوش کن باشد.

 • حفاظ تیرویید در چه مواردی استفاده میشود؟

بطوررایج حفاظ تیرویید تنها در کلیشه های داخل دهانی استفاده میشود.  درکلیشه های خارج دهانی ، تصویر حفاظ اغلب ، بخش هایی از فک پایین را پوشانده و از دید خارج می نماید. 

           

 • بهترین نوع دهانشویه کدام است؟

دهان شویه کلرهگزیدین

 • کدام دهانشویه ضد باکتری و باعث بهبود زخم لثه و بهبود جراحی لثه می شود؟

دهان شویه کلرهگزیدین

 • میزان مصرف از دهان شویه کلرهگزیدین در مصرف خانگی چه مقدار است؟

از آنجاییکه اثر بخشی این دهان شویه به دوز مصرف آن بستگی دارد و نه غلظت آن بنابراین باید در میزان استفاده از دوز مناسب این دارو دقت لازم را به عمل آورد . به طور معمول دوز مناسب این دارو استفاده از ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم با غلظت ۲ دهم درصد تا ۱۲ درصد است.

همچنین این محلول باید دوبار در روز در صبح و شب به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه در هان چرخانده شود.

 • آیا می توان دهانشویه را جایگزین مسواک یا نخ دندان کرد؟

باید توجه داشته باشید که دهان شویه را نمی توان جایگزین مخصوصا مسواک کرد چراکه مسواک برای تمیز کردن سطوح دندانی است و نخ دندان برای مابین دندان ها و از دهانشویه که برای کنترل باکتری و جلوگیری از التهاب لثه است که هرکدام مکمل دیگری است .

 • بهترین روش برای بررسی کیفیت پرکردگی چیست؟

برای بررسی کیفیت پرکردگی درمان ریشه دندان از تکنیک های مختلفی
می توان استفاده کرد که یکی از آسان ترین آنها روش نگاتیو(Negative) است.

انواع سرگرمی بچه ها در روزهای قرنطینه و خانه‌نشینی :
۱. برچسب‌بازی
۲. پازل‌سازی؛ یکی از راه های سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه
۳. کاردستی‌ساختن و نقاشی
۴. کتاب‌های کمک‌آموزشی
۵. انجام آزمایش‌های علمی؛ یکی از بهترین روش های سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه
۶. نمایش بازی‌ کردن
۷. آشپزی‌کردن
۸. کتاب‌خواندن؛ یکی از راه های سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه
۹. بازی با لگو و خانه‌سازی‌ها
۱۰. بازی‌های فکری و کارت‌های بازی
۱۱. حرکات موزون و رقص؛ روش متفاوت سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه
۱۲. بازدید از موزه‌های مجازی
۱۳. راه‌اندازی گروه موسیقی؛ روش جالب سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه

مسواک برقی :

مسواک های معمولی اگر از آن از راه درست استفاده کنید، کار خود را خوب انجام می دهند. مشکل بسیاری از ما این است که یا همه دندانهای خود را مسواک نمی زنیم یا حداقل دو دقیقه مسواک نمی زنیم، این دلیلی می شود که گاهی اوقات کمی قدرت اضافه ممکن است مفیدذ به نظر بیاید.

یک مسواک برقی می تواند منطقه بزرگ تری را با سرعت بیشتر پوشش دهد. بنابراین شما با استفاده از آن سطح بیشتری را در یک زمان مشابه تمیز می کنید.

افرادی که از مسواک برقی استفاده می کنندف دارای پلاک دندانی و مشکلات مربوط به لثه ی کمتری هستند. همچنین بچه ها معمولا فکر می کنند مسواک برقی جالب است و استفاده از آن آسانتر است.

افرادی که دارای بند های فلزی در دندان های خود هستند، این برس ها می توانند قسمت های فلزی و اطراف آن را به خوبی تمیز کنند (مناسب برای افراد دارای ارتودنسی)