دندان عقل

معمولاً هر فردی دارای ۲ دندان عقل در فک بالا ،۲ دندان عقل در فک پایین و در مجموع دارای ۴ دندان عقل است.[۱] گاهی به دلایلی از جمله دلایل ارثی، بیماری‌های دوران کودکی(کم خونی، راشیتیسم)، عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها و … این دندان‌ها در داخل فک نهفته می‌مانند. همچنین ممکن است قسمتی از تاج آن‌ها به طور ناقص در دهان ظاهر می‌شود، که در این صورت به آن دندان عقل نیمه نهفته گفته می‌شود. دندان نهفته دندانی است که از زمان رویش آن گذشته و به دلایل متعدد قادر نیست که در ردیف مناسب سایر دندانها قرار گیرد. چنین دندان عقلی ممکن است در بافت نرم یا سخت گیر کرده باشد. مشکلاتی که دندانهای نهفته عقل می‌توانند ایجاد کنند عبارت است از التهاب بافت نرم پوشاننده این دندانها که در اغلب موارد درارتباط با دندانهای نیمه رویش یافته اتفاق می‌افتد، پوسیدگی دندان عقل یا پوسیدگی در ناحیه مجاور دندان عقل، خطر صدمه رسیدن به دندان مجاور. عدم وجود دندان عقل یک یا چند نمونه از hypodontia است.

مشکلات دندان عقل :

اغلب افراد جامعه مشکلاتی با دندان عقل دارند. از جمله دردسرهایی که دندان‌های عقل روییده، نهفته و نیمه نهفته می‌توانند ایجاد کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف. اثر فشاری محدودیت فضا در قوس فکی یا رشد دندان عقل در جهات نادرست موجب مشکلاتی مانند این موارد می‌شود:

۱. تحلیل ریشه دندان آسیای دوم (در صورت الگوی رشدی نادرست دندان (به صورت افقی))

۲. تشکیل کیستها و تومورهای با منشأ دندانی در اطراف دندان عقل نهفته که بسته به نوع ضایعه ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشند.

۳. تضعیف استخوان فک توسط یک دندان نهفته و عدم استحکام مکانیکی استخوان فک در برابر ضربه

۴. نامرتب شدن و درهم ریختگی بقیه دندان‌های فک

درمان های خانگی برای تسکین درد دندان عقل:

در اینجا برخی درمان های خانگی برای درد دندان عقل وجود دارد.

_تکه های یخ:

برای بی حس کردن درد و کاهش ورم از آن استفاده کنید.

_ضد دردها:

مسکن ها می توانند به طور موقت ناراحتی مرتبط با دندان های عقل دردناک را تسکین دهند.

_اب نمک:

استفاده از مخلوطی از حدود هشت اونس آب با دو قاشق چای خوری نمک, برای تمیز کردن دهان و کمک به بیرون راندن ذرات و باکتری که می تواند باعث ایجاد عفونت دردناک شود.

کشیدن دندان عقل گزینه مناسبی برای افرادی که احتمال بروز عوارضی چون اختلالات خونریزی را دارند، نیست.در این موارد, دندان پزشک شما می تواند گزینه های مدیریتی درد را مانند موارد بالا توصیه کند.

در مواردی که کشیدن دندان عقل توصیه نمی شود, دندان پزشک ممکن است یک دهان شویه خاص برایتان تجویز کند تا دهانتان را بعد از غذا تمیز کنید و باکتری ها را می کشد.

مسکن های درد دندان عقل می تواند درد دندان عقل را به طور موقت کاهش دهند, تنها راه حل همیشگی می تواندکشیدن کامل دندان های عقل باشد. این روش نسبتاً متداول شده است.


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید