آیا ماسک سه بعدی چند لایه گزینه مناسبی برای جلوگیری از کرونا است؟

ماسک سه بعدی چند لایه چیست؟

ماسک سه بعدی درواقع نوعی از ماسک‌های تنفسی است. این نوع ماسک ترکیبی از ماسک سه لایه جراحی و ماسک تنفسی ذرات است. به همین دلیل می‌توان گفت که این ترکیب تا حد زیادی توانسته عیب‌های موجود در ماسک سه لایه پزشکی و جراحی را پوشش بدهد. به همین دلیل در حال حاضر به نظر می‌رسد که ماسک سه بعدی چند لایه بهترین گزینه برای جلوگیری از نفوذ بیماری کرونا است. همچنین پزشکان، جراحان، پرستاران و دندان‌پزشکان نیز که در شرایط عادی نیز مجبور به استفاده از ماسک هستند، می‌توانند از این نوع ماسک‌ها برای جلوگیری از انتقال عفونت استفاده کنند.

بزرگ‌ترین مزیت ماسک سه بعدی چند لایه‌این است که به دلیل استفاده از ترکیبات موجود در ماسک‌های تنفسی ذرات در آن، کیفیت پوشش محافظتی به وجود آمده از این ماسک بالا رفته است. این نوع ماسک سوپاپ خروجی هوا ندارد. مزیت دیگر این نوع ماسک‌ها این است که از قیمت مناسبی برخوردار هستند و مدت بیشتری می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

نحوه قرارگیری ماسک سه بعدی چند لایه بر روی صورت

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای تاثیرگذاری استفاده از ماسک در جلوگیری از شیوع کرونا ذکر شده است، نحوه قرارگیری آن بر روی صورت است. ماسک‌ها را باید به‌گونه‌ای بر روی صورت قرار داد که هیچ‌گونه منفذی برای نفوذ ذرات وجود نداشته باشد. به عبارت بهتر در زمان پوشیدن ماسک نباید هیچ فاصله‌ای میان صورت و ماسک وجود داشته باشد. در کنار این‌ها تا شدن جداره‌های بالایی و پایینی باعث می‌شوند که فاصله میان ماسک و صورت به حداقل برسد.

ماسک سه بعدی چند لایه دارای فیکساتور فلزی بینی است. به همین دلیل می‌تواند بر روی بینی محکم شده و راه هرگونه نفوذ را بر روی انواع ذرات ببندد. همچنین وجود این نوع فیکساتور باعث می‌شود که احتمال ایجاد بخار بر روی شیشه عینک نیز به حداقل برسد. به‌علاوه این نوع ماسک به دلیل نحوه طراحی و حالت سه بعدی خود می‌توانند یک فاصله مناسب را میان دهان و بینی ایجاد کرده و به‌این‌ترتیب تنفس در درون ماسک راحت‌تر خواهد شد. به‌علاوه این فاصله از خیس شدن ماسک نیز جلوگیری کرده و مکالمه را ساده‌تر می‌کند.

علاوه بر این در ساخت ماسک‌های سه بعدی چند لایه معمولا از پرس اولتراسونیک برای اتصال میان لایه‌ها، دوخت درزها و کش‌ها استفاده می‌شود. به همین دلیل این ماسک‌ها به‌خوبی به هم چسبیده‌اند و وارد شدن فشار به آن‌ها باعث پاره شدن کش نخواهد شد.

لایه‌های ماسک سه بعدی چند لایه

احتمالا شما هم این جمله را شنیده‌اید که ماسک‌های چند لایه می‌توانند در جلوگیری از نفوذ ویروس کرونا موفق‌تر عمل کنند. ماسک‌های سه بعدی در نمونه‌های ۵ لایه و ۴ لایه تولید می‌شوند. این لایه‌ها در انواع ملت بلون و اسپان باند هستند. لایه ملت بلون درواقع لایه‌ای در ماسک است که نقش فیلتر را بازی می‌کند. ملت بلون نوعی پارچه با الیاف بسیار ریز است. برای تولید این نوع ملت از فیلامنت‌های منقطع استفاده می‌شود. ضخامت این نوع فیلامنت‌ها بین ۱ تا ۵ میکرون متفاوت است. به همین دلیل ملت بلون می‌تواند از نفوذ ریزترین ذرات نیز جلوگیری کند.

پارچه اسپان باند نیز در میان اهل فن به‌عنوان پارچه بدون بافت شناخته می‌شود. این پارچه بیشتر از جنس پلی پروپلین ساخته می‌شود و در دسته پارچه‌های یک‌بارمصرف قرار می‌گیرد. الیاف پارچه اسپان باند از نوع پرس شده است. به همین دلیل می‌توان آن را با ضخامت‌های مختلفی تولید کرد. این نوع پارچه به دلیل الیاف به هم فشرده‌ای که دارد، می‌تواند در تولید ماسک‌های سه لایه نیز مورداستفاده قرار بگیرد. ترکیب ملت بلون و اسپان باند در ماسک سه بعدی چند لایه یکی از بهترین گزینه‌ها برای جلوگیری از نفوذ ذرات آلوده به سیستم تنفسی است.

انواع ماسک سه بعدی چند لایه

ماسک‌های سه بعدی در انواع مختلف چهار لایه و پنج لایه تولید می‌شوند. همچنین این نوع ماسک‌ها در دو نمونه برای استفاده کودکان و بزرگ‌سالان نیز ساخته می‌شوند. در کنار این‌ها برای افرادی که علاقه‌مند به استفاده از ماسک‌های طرفدار هستند، نمونه‌های طرفدار ماسک سه بعدی نیز در دسترس است. نوعی از ماسک سه بعدی چند لایه نیز به فست ماسک مشهور است. این نوع ماسک‌ها معمولا از دو لایه اسپان باند و دو یا سه لایه ملت بلون ساخته شده‌اند. به‌علاوه ماسک‌های سه بعدی چند لایه دارای فیکساتور بینی و بند کشی هستند که استفاده از آن‌ها را ساده‌تر کرده است.


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید